Jan Kmita
Jan Kmita mieszka w gminie Rusinów. Jest jednym z ostatnich skrzypków kajockich. Ale muzyczna droga Kmity nie była taka prosta. W młodości słuchał jak grają: Gaca, Jedynak i Józef Kędzierski. Ich muzyka już nie była głosem jego pokolenia. Grał nowocześnie, z akordeonem, saksofonem i dżazem. Nie akceptował tradycyjnej kajockiej muzyki. Ale granie weselnych skrzypków na weselach kończyło się. Kmita uległ wypadkowi, nic nie wskazywało na to, że odzyska władzę w lewej dłoni. A jednak…
Czasy też się zmieniły i do Jana Kmity przyjeżdżało coraz więcej młodych ludzi, którzy chcieli, żeby zagrał. Rasowy muzykant weselny Jan Kmita wyczuł sprawę i zaczął uważnie słuchać jak gra Jan i Piotr Gace i zaczął grać prawdziwe kajockie mazurki. I gra je świetnie. Dziś uczy młodych tradycyjnej gry.
Fotografie archiwalne: Archiwum Muzyki Wiejskiej
Biogram
Jan Kmita ur. 1936
Skrzypek, grał na weselach z wieloma harmonistami, m.in. z Florianem i Józefem Porczkami, Henrykiem Gwiazdą, Tadeuszem Lipcem. Po przerwie spowodowanej wypadkiem i potem zmianami w muzyce weselnej, powrócił do grania, ucząc młodych ludzi tradycyjnych oberków, mazurków.
W 2015 roku za to właśnie nauczanie otrzymał Nagrodę Kolberga i w tym samym roku I miejsce podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu – grając z Tadeuszem Lipcem.
Więcej:
NagrodaKolberga.pl
Dyskografia:
2017 – Jan Kmita i kapela Lipców, wyd. Muzeum Wsi Radomskiej
2017 – Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych, wyd. Stowarzyszenie Akademia Łucznica, z inicjatywy Mateusza Niwińskiego, we współpracy i ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
Artykuły powiązane: