Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich
Ogłoszony Fonogram Źródeł 2017 – Pierwsza Nagroda PR Dwójka dla Akademii Łucznica – pierwszego wydawcy płyty, gratulacje dla Marii Siwiec, Mateusza Niwińskiego i wszystkich obecnych na płycie!
Od 24 kwietnia książeczka z płytą dostępna w sklepie
Muzyka przekazywana w tradycji ustnej jest niezwykle żywotna. Potwierdzeniem tego jest fenomen interioru radomskiego, jego śpiewaczek i skrzypków. Rozległości repertuarowe Marii Siwcowej są właściwie osiemnastowieczne. Na płycie towarzyszą Jej – nestor skrzypków przysuskich Piotr Gaca i pochodzący z miasta adepci muzyki tradycyjnej. Słucha się tej całości z wypiekami na twarzy. To opowieść o ludziach, których wrażliwość i muzykancką maestrię kształtował jeszcze żywioł plemienny, a nie media.
Adam Strug
Oczepiny na weselu Krystyny Zaraś, śpiewa druhna Maria Siwiec. Gałki Rusinowskie, 1979 rok
foto: Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona
Płyta CD – WYKONAWCY
Maria Siwiec – śpiew, opowieści
Piotr Gaca – skrzypce, śpiew, opowieści
Kapela Niwińskich w składzie:
Mateusz Niwiński – skrzypce, basy, bębenek
Agnieszka Niwińska – bębenek, baraban
Mariza Nawrocka – basy, śpiew
Jakub Zimończyk – harmonia
Zuzanna Zimończyk – trąbka
Nagrania archiwalne z wesela Marii i Wacława Siwców z 1979 roku:
Józefa Kowalska, Krystyna Kulkowska (siostry Marii Siwiec) – śpiew
Jan Kmita – skrzypce
Józef Porczek – harmonia
Tadeusz Kowalski – perkusja
Pierwsza edycja płyty wydana była przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica, współfinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Pomysłodawcą i realizatorem serii “Krainy muzyczne” jest Mateusz Niwiński.
Maria Siwiec urodziła się w 1959 roku koło Przysuchy w niezwykłym muzycznie mikroregionie Kajoków. Od najmłodszych lat śpiewała – najpierw ze swoim ojcem i siostrami, potem jako druhna na oczepinach. Od 1980 roku występowała w zespole „Zakukała kukułeczka” z Gałek Rusinowskich. Później, w 2012 roku założyła zespół „Gołcunecki”.
Prowadzi warsztaty śpiewu. W roku 2014 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2015 roku laureatką Nagrody im. Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.