Śpiewaczki z Gałek
Wieś Gałki koło Rusinowa i inne okoliczne wsie znane są z kajockiej muzyki, mazurków i śpiewów, ze świetnych tancerzy. Tu długo zachowała się gwara, dawne obyczaje, przetrwały dawne praktyki wokalne i instrumentalne w archaicznej formie, zapomnianej w innych regionach Polski.
Fotografie archiwalne: Archiwum Muzyki Wiejskiej
Biogram
Śpiewaczki z Gałek koło Rusinowa
W 1977 roku kobiety w Gałkach koło Rusinowa (Radomskie) zorganizowały się w zespół Zakukała kukułecka, działający przy miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich, ich celem była zbiórka pieniędzy na budowę nowej szkoły w Rusinowie. Organizowały zabawy dla młodzieży, występowały śpiewając i pokazując obrzędy.
Założycielką zespołu była najpierw Franciszka Siwiec, potem kierowniczką była Józefa Siwiec. W 2004 r. został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.
Pod koniec lat 1980. nastąpił pierwszy rozłam, odeszła z zespołu Maria Walasik, by pokierować zespołem Jaskółki.
W 2012 roku z zespołu odeszła najważniejsza grupa śpiewaczek (skład się zmieniał, malał z czasem), zakładając pod kierownictwem Marii Siwiec zespół Gołcunecki.
Maria Siwiec – ważna postać w pejzażu muzyki tradycyjnej w Polsce, jest jednocześnie animatorem działań związanych z kulturą w Gałkach Rusinowskich, prowadzi warsztaty śpiewu. W 2014 roku była laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga.
Publikacje:
2009 – 1000 kilometrów muzyki Andrzeja Bieńkowskiego, wyd. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (dzisiejszy MIK)
Dyskografia:
2011 – Śpiewy, gwizdy, krzyki. Czyli prosto ze wsi, Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona
Album indywidualny Marii Siwiec
2017 – Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich, wyd. Akademia Łucznica (pierwsze wydanie), Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona (drugie wydanie)
Artykuły powiązane: