Fot. Joanna Strelnik
Józef Porczek
ur. 1955
Harmonista z Nieznamierowic (powiat Przysuski, gmina Rusinów). Jeden z najmłodszych a jednocześnie najbardziej poważanych wiejskich muzykantów z okolic Przysuchy. W młodości grywał na weselach i zabawach ze starszymi i doświadczonymi skrzypkami, między innymi z Józefem Zarasiem, z którym tworzył wirtuozerski duet, jeden z najlepszych w historii polskiej muzyki tradycyjnej. Ojciec harmonisty, Florian Porczek, był bębnistą; okazjonalnie grywał też na basach i skrzypcach. Często towarzyszył synowi grając na barabanie.
W latach 90-tych kapela Porczka dość często grywała na potańcówkach organizowanych przez członków raczkującego wtedy warszawskiego Domu Tańca.
Po śmierci Zarasia w 1998 r. Józef Porczek wycofał się z życia muzycznego – usłyszeć można go było sporadycznie, np. na Taborze Domu Tańca w Gałkach Rusinowskich w 2006 r. W 2017 r. z okazji drugiej edycji Młyna Harmonistów udało się doprowadzić do reaktywacji jego kapeli w nowym składzie – z Janem Kmitą na skrzypcach i Stanisławem Bielawskim na bębenku.
Młyn Harmonistów 2017, Jan Kmita, Józef Porczek, Stanisław Bielawski. Muzyka Odnaleziona na Youtube
Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY-NC-ND
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Współfinansowane przez Powiat Grójecki. Partnerem w organizacji wydarzenia jest OSP Gostomia, Stowarzyszenie Działań Lokalnych MŁYN oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona – partnerom dziękujemy szczególnie, oni pomagają nam swoim wkładem, pracą, zaangażowaniem…
Dziękujemy za wsparcie, nie tylko duchowe, mieszkańcom Gostomi i Nowego Miasta.
Fundatorami nagród w konkursach są: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, wydawnictwo Muzyka Odnaleziona oraz Elżbieta Zientek, właścicielka sklepu ogrodniczego w Nowym Mieście – EGZO-BIS.
Arykuły powiązane: