Józef Góra
Należał do grupy znakomitych skrzypków, których odnalazła i przywróciła do gry po latach zapomnienia Alina Dudzic. Góra pochodził z muzykanckiej rodziny. Wspólnie z bębnistą Wojciechem Gzikiem tworzyli kapelę, która stała się roztoczańską dumą. Wielokrotnie ją nagrywałem.
W 1997 roku dostałem od Józefa Góry list, który mnie poruszył. W liście Pan Józef prosił, żebym przyjechał i go nagrał. Jestem chory – pisał – chciałbym jeszcze zdążyć nagrać to, co pamiętam. Spakowaliśmy kamerę i pojechaliśmy do Krzemienia.
To były wspaniałe, ostatnie nagrania Góry i Gzika. Zapamiętałem szczególnie oberka Łazuka, do którego Góra opowiadał całą historię o zatrzymaniu czasu. Józef Góra grał też oberki krowiarze do pasienia krów.
Fotografie archiwalne: Archiwum Muzyki Wiejskiej
Biogram
Józef Góra 1933-1997
Skrzypek z Krzemienia koło Janowa Lubelskiego. Pochodził z muzykalnej rodziny, pradziadek Wawrzyniec grał na klarnecie, potem dziadek i ojciec. Drugi dziadek, od strony matki był skrzypkiem, to po nim Józef Góra przejął nutę. Grał od 14 roku życia, chodził po pierzaczkach, prządkach, obieraczkach kapusty, po których odbywały się zabawy. Chodził też z kolędą ale przede wszystkim na wesela. Pierwsze skrzypce miał po dziadku, bębenek po pradziadku, używał go najpierw ojciec, potem przejął Józef.
Bębnistą Józefa był Wojciech Gzik (1918-2002), sąsiad z Krzemienia. Stanowili znakomitą kapelę o pięknym, archaicznym brzmieniu. Józef grał starodawny repertuar: janowskie polki, oberki i podróżniaki, grał wspaniale ogrywając melodie. W tym składzie kapela otrzymała wiele nagród, w tym najważniejsze:
1988 – Baszta na OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym
1992 – Nagroda im. Oskara Kolberga
Więcej:
NagrodaKolberg.pl
Archiwa:
Polskie Radio Dwójka, Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona, In Crudo
Publikacje:
2007 – Sprzedana muzyka Andrzeja Bieńkowskiego, wyd. Czarne
Dyskografia:
2009 – Jadąc przez Roztocze, Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona (nr. 4 oberek, nr 5 oberek Łazuka)
2009 – Spod niebieskiej góry. Tradycyjna muzyka Roztocza, Wydawnictwo In Crudo (nr 14 Pastuszek)
2014 – I po ścianach! Muzyka z Remontu 1994-96, Wydawnictwo In Crudo (nr 22 oberek)
Artykuły powiązane: