Archiwum było tworzone przez Andrzeja Bieńkowskiego od 1980 roku. Od 2012 zbiory te oraz wszelkie inne, pozyskane w trakcie jego działalności stanowią depozyt fundacji – Archiwum Muzyki Wiejskiej.
Kolekcja zawiera zarówno nagrania audio, jak i filmy (to dokumentacja badań terenowych: nagrania, wywiady z muzykantami, śpiewaczkami), oraz fotografie z badań terenowych (Andrzeja i Małgorzaty Bieńkowskich), dokumentacja życia wsi oraz fotografie archiwalne, dotyczące tradycyjnej kultury i muzyki wsi Polski, Ukrainy i Białorusi. W zbiorach są także zeszyty etnograficzne Andrzeja Bieńkowskiego (opisy badań), dokumenty i korespondencja z muzykantami. Kolekcja zawiera również instrumenty wiejskie. By je uporządkować i zorganizować ścieżkę digitalizacyjną, archiwizacyjną podzieliliśmy zbiory w zależności od ich specyfiki. Opracowaliśmy też kolejność potrzeb i oceniliśmy nasze możliwości pracy. Poniżej w opisach zbiorów znajduje się więcej szczegółów.
Zachęcamy i zapraszamy do współpracy innych, którzy zbierają archiwa dotyczące kultury tradycyjnej, muzyki wiejskiej. Dziękujemy tym, którzy do Archiwum swoje kolekcje, dokumenty przekazali. Opisujemy je, porządkujemy, będą stanowić wyodrębniony zbiór.