Fot. Mariusz Cieszewski
Wiesława Gromadzka
Wiesława Gromadzka – harmonistka z Kamienia Dużego koło Wieniawy (powiat przysuski). Córka znanego skrzypka Stefana Kołazińskiego, jako młoda dziewczyna przez wiele lat wspólnie z nim grała na weselach i potańcówkach. Kobieta – muzykantka, szczególnie grająca na harmonii pedałowej, była zjawiskiem na wsi niespotykanym. Pani Wiesława wspomina, że specjalnie do gry szwagier – krawiec uszył jej spodnie, ponieważ ubrana w spódnicę wywoływała zbyt duże emocje. Natomiast obecność ojca, a potem męża, skutecznie hamowała zapędy zbyt entuzjastycznie nastawionych do harmonistki kawalerów. Dodatkową nowością i atrakcją wprowadzoną przez kapelę Kołazińskich był śpiew – dotąd muzykanci tylko grali, a przyśpiewywanie należało do zadań gości i tancerzy. Przyśpiewki młodej prymistki wprowadzały weselników w euforię i między innymi dzięki temu kapela cieszyła się w regionie ogromną popularnością.
Po założeniu rodziny pani Wiesława początkowo nie zarzuciła gry, ale z czasem godzenie obowiązków gospodyni, matki i muzykantki okazało się zbyt trudne i w związku z tym na długie lata zawiesiła muzyczną działalność. Wznowiła ją dopiero w latach 90-tych, ponownie przyłączając się do kapeli ojca; grali wówczas już głównie na przeglądach i festiwalach folklorystycznych. W 2003 r. Kapela Kołazińskich otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga.
Po śmierci Stefana Kołazińskiego Wiesława Gromadzka kontynuowała muzykowanie, współpracując z wieloma młodymi entuzjastami muzyki tradycyjnej i biorąc udział w organizowanych przez nich projektach i warsztatach. Występowała na festiwalach Nowa Tradycja (w ramach koncertu Muzyka Źródeł) i Wszystkie Mazurki Świata. W 2016 r. Została laureatką nagrody Muzyka Źródeł Programu II Polskiego Radia. Obecnie najczęściej gra ze skrzypaczką i bębnistką Katarzyną Zedel oraz ze swoimi wnuczętami, które kontynuują rodzinne tradycje muzyczne grając na skrzypcach i bębenku.
Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY-NC-ND
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Współfinansowane przez Powiat Grójecki. Partnerem w organizacji wydarzenia jest OSP Gostomia, Stowarzyszenie Działań Lokalnych MŁYN oraz wydawnictwo Muzyka Odnaleziona – partnerom dziękujemy szczególnie, oni pomagają nam swoim wkładem, pracą, zaangażowaniem…
Dziękujemy za wsparcie, nie tylko duchowe, mieszkańcom Gostomi i Nowego Miasta.
Fundatorami nagród w konkursach są: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie, wydawnictwo Muzyka Odnaleziona oraz Elżbieta Zientek, właścicielka sklepu ogrodniczego w Nowym Mieście – EGZO-BIS.
Artykuły powiązane: