Kapela z Marzysza
Spotkałam Wincentego Jamiołę i jego kapelę jeden raz w roku 1988 w Kazimierzu. Wrażenie było ogromne, bo była to kapela z Gór Świętokrzyskich, a takowe na festiwalu zjawiały się bardzo rzadko. Ponadto kapela grała w bardzo tradycyjnym, dziewiętnastowiecznym składzie: skrzypce, basy dwustrunne, bębenek. Muzyka, a były to oberki, polki, weselne oberki drogowe, brzmiała pięknie, niezbyt współcześnie, a to zawsze zaleta! Tchnęła stylistyką i repertuarem sprzed stu lat. I tak było, bo urodzony w 1917 roku Wincenty uczył się od ojca i stryjów urodzonych o kilkadziesiąt lat wcześniej. Kiedy siedzieliśmy w Kazimierzu pod drzewem nad Wisłą, rozmawiając – do mikrofonu oczywiście – wspomnienia same przychodziły do skrzypka:
„Pierwsze skrzypce to mi zrobił ojciec. Później ojciec widział, że mam dryg, to powiedział do matki: matka, ja pójdę sprzedam krowę na jarmarku w Kielcach. Tak zrobił, wraca, przynosi mi skrzypce, i już grałem na oryginalnych”- mówił z dumą pan Wincenty. „Młodych nie ciągnie do tej muzyki, bo to jest muzyka dawna. Nie mam kogo nauczyć, więc to się ze mną skończy ta muzyka”.
Takim go pamiętam, ze skrzypcami w ręku, pod nadwiślańskim drzewem, z oczami pełnymi blasku i dumy, że właśnie pozostawił po sobie i swojej muzyce ważny ślad.
Biogram
Kapela Wincentego Jamioła z Marzysza / Kieleckie
Wincenty Jamioł ur. 1917 – skrzypek
Władysław Klimczak ur. 1938 – basista (basy dwustrunowe)
Antoni Gabryś ur. 1921-1996 – barabanista
Wincenty Jamioł syn Jana, też skrzypka, samouk, zaczął uczyć się w wieku czternastu lat. W rozmowie w roku 1988 mówił: „U mnie było czterech stryjków, łącznie z ojcem wszyscy byli muzykantami. I ja się przy nich tak nauczyłem. Oni grali na instrumentach dętych, ja wybrałem sobie skrzypce. Zanim grałem na skrzypcach, to grałem na tych basach” – i tu pokazuje 200-letnie dwustrunne klejone basy. Od razu zaczął grać na weselach, na które go często proszono. Przestał grać w latach sześćdziesiątych, bo muzycy z jego kapeli zmarli. Wrócił do gry w latach 80-tych, kiedy w Marzyszu powstał zespół śpiewaczy i poproszono jego o grę. W latach dziewięćdziesiątych kapela uczestniczyła w koncertach organizowanych przez Dom Tańca w Warszawie.
Nagrody:
1988 – I nagroda w kategorii kapel na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
Archiwa:
Polskie Radio Dwójka, Radio Kielce, archiwa Instytutu Sztuki PAN, Archiwum Muzyki Wiejskiej fundacji Muzyka Odnaleziona, zbiory Stowarzyszenia „Dom Tańca”
Dyskografia:
1997 – Małopolska Północna z serii Polskie Radio RCKL, Muzyka źródeł vol. 4, wybór i oprac. Maria Baliszewska, Anna Szewczuk-Czech
2014 – I Po Ścianach! Muzyka Z Remontu 1994-96, wyd. In Crudo (nr. 2 polka od Jarosa)
Artykuły powiązane: