W kwestii formalnej to tak:
wydawnictwo
2007 rok – jesteśmy jak zawsze na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Na rynku nie można kupić żadnych płyt, publikacji… Choć istnieje przecież seria płyt Polskiego Radia Muzyka źródeł i wydawane już wtedy publikacje In Crudo. Sfrustrowani postanawiamy sami wydawać zbiory. Nic o tym nie wiemy, rejestruję wtedy jednoosobową działalność gospodarczą i już w tym 2007 wydajemy trzy tytuły.
Wydawnictwo zajmuje się przede wszystkim publikowaniem zbiorów Andrzeja Bieńkowskiego, dotyczących muzyki wiejskiej. Zbiory są teraz depozytem w fundacji MUZYKA ODNALEZIONA – Archiwum Muzyki Wiejskiej. Zawiera ono zarówno nagrania audio, jak i video, a także fotografie, w tym archiwalne, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi.
Publikacje wydane znaleźć można w zakładce SKLEP. Dane dotyczące wydawnictwa znaleźć można TU. Mam nadzieję, że wydawnictwo będzie wkrótce działalnością gospodarczą fundacji.
Małgorzata Bieńkowska
fundacja
2012 – Andrzej Bieńkowski zakłada fundację. Dane dotyczące fundacji można znaleźć TU. Jej zadaniem jest dokumentacja i popularyzacja tradycyjnej muzyki wiejskiej, archiwizacja, porządkowanie, udostępnianie nagrań, filmów, fotografii. Zasób stanowi głównie dokumentacja z badań terenowych fundatora, ale też deponujemy zbiory powierzane nam przez osoby, które jak my zajmują się taką muzyką. Powstała strona Archiwum Muzyki Wiejskiej, na której zobaczyć można większość zbioru fotografii archiwalnych. W 2014 – Roku Oskara Kolberga umieściliśmy na stronie fragmenty plików audio z płyt dołączanych do książek wydawnictwa. Zapraszamy na nią, też do oglądania fragmentów filmów na YouTube, wybranych utworów audio na SoundCloud oraz na fejsbuka. Rozproszone informacje w internecie zmobilizowały nas do zrobienia zakładki KANON STU, tu będziemy umieszczać zbiorczo materiały dotyczące ważnych w naszych zbiorach muzykantów.